Zaznacz stronę

Istnieje wiele chorób, które dotyczą wyłącznie kobiet. Jedną z nich jest endometrioza. Dotyczy ona około 10% żeńskiej populacji. Mówiąc w kilku słowach choroba ta polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej trzonu macicy. U kobiet u których występuje ta choroba część komórek endometrium jednocześnie z krwią miesiączkową trafia do jajowodów i ląduje w jamie brzusznej. Stamtąd docierają do wielu różnych miejsc. Nie u wszystkich kobiet choroba objawia się tam samo i nie jest powiedziane, że ktoś kto na nią choruje będzie miał wszystkie objawy jednocześnie. Jak rozpoznać, że problem dotyczy również Ciebie? Przede wszystkim miesiączki są bardzo bolesne i obfite, a także trwają zdecydowanie za długo. Można zaobserwować plamienia pomiędzy miesiączkami.
Ostatecznie mogą nawet objawić się problemy z zajściem w ciążę. Leczenie może być stosowane za pośrednictwem wielu metod, a wybór odpowiedniej zależy od wielu czynników jakimi są wiek chorej, stopień zaawansowania choroby czy nasilenia dokuczających dolegliwości. Może się również okazać, że zastosowane wcześniej leczenie nie przyniosło żadnych sukcesów i trzeba będzie je zmienić. Podstawą do wyboru danej metody jest wzięcie pod uwagę wszystkich plusów i minusów tak, by ostatecznie wybrać dla pacjentki jak najlepszy sposób leczenia. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o tym, że choruje na wyżej opisaną chorobę to powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, który po uprzednim wykonaniu wszystkich potrzebnych badań stwierdzi czy miałam rację czy też jednak się myliłaś.
Endometrioza należy do łagodnych chorób, ale jest ona bardzo uciążliwa. Bardzo ciężko jest ją również prawidłowo rozpoznać, a rozpoznana i poddana leczeniu niekoniecznie musi zostać wyleczona do końca, gdyż u niektórych pacjentek można zaobserwować nawrót choroby. Jakie badania pozwalają wykryć endometriozę? Przede wszystkim laparoskopowe badanie wnętrza macicy zlecone przez lekarza, który będzie chciał potwierdzić swoje domysły.