Zaznacz stronę

Każda dziewczyna dba o to, aby jej piersi były piękne. Ale warto zatroszczyć się nie tylko o piękny wygląd biustu, lecz także o jego zdrowie. Zobaczcie, jakie mogą być przyczyny bólu piersi.

PMS

Czasami przyczyną bólu biustu jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Wówczas piersi stają się wrażliwe na dotyk, a brodawki twarde. Objawy te ustępują wraz z okresem i pojawiają się na nowo w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Antidotum na ból piersi spowodowanym PMS jest unikanie kawy, czekolady i soli. Czasami ulgę może przynieść chłodny okład na piersi. Również warto zaparzyć sobie zioła.

Torbiel

Czasami przyczyną bólu piersi mogą być takie zmiany jak torbiele. Jeśli są duże mogą powodować ból, który promieniuje do pachy. Czasami jednak zmiany są niewielkie – pojawiają się małe twarde guzki. Takie zmiany występują często między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

Ciąż i połóg

W czasie ciąży może pojawić się ból piersi już w 5 tygodniu – wówczas biust jest obrzmiały i bardzo wrażliwy. Z kolei po urodzeniu dziecka u 30% kobiet występuje zapalenie gruczołów mlecznych. Piersi najpierw puchną, a następnie są zaczerwienione i dzieje się to z powodu zatkanych kanalików. Pomagają wówczas chłodne okłady. Można także zastosować natryski na przemian zimną i ciepłą wodą.

Włókniaki

Włókniaki rzadko objawiają się bóle, ale jeśli to się dzieje wówczas taka sytuacja jest efektem ich nagłego rozrostu i wylewu. Aby potwierdzić istnienie włókniaków, należy zrobić badanie USG piersi i biopsję. Jeśli zmiany te występują u kobiet do 25 lat, wówczas pozostawia się je tylko do obserwacji, gdyż rzadko przeobrażają się one w nowotwór. Natomiast u kobiet w co najmniej średnim wieku trzeba takie zmiany usunąć oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się w nich komórki rakowe.

A może to wina stanika?

Czasami ból piersi spowodowany jest źle dobranym biustonoszem – na przykład niewielkimi miseczkami w porównaniu z rozmiarem biustu. Dlatego w czasie kupowania stanika dobrze jest poradzić się specjalistki jaką jest brafiterka. Jeśli kupujecie biustonosz same, wówczas musicie pamiętać o tym, aby zmierzyć obwód pod piersiami. Nie zapomnijcie także zmierzyć piersi na wysokości brodawek. Trzeba także pamiętać, że w miseczkach powinno być dwa centymetry wolnego miejsca, gdyż biust przecież w czasie cyklu menstruacyjnego staje się nabrzmiały. Pamiętajcie także o tym, że ból biustu może być także spowodowany uciskiem na piersi pasów bezpieczeństwa – szczególnie często zdarza się to podczas hamowania.