Zaznacz stronę

Wypadanie włosów spowodowane jest najczęściej zachwianiem gospodarką witaminowo-mineralną w organizmie. Może się też zdarzyć, że przyczyna jest o wiele głębsza dolegliwość, której jednym z objawów będzie wypadanie włosów. Wówczas bez zdiagnozowania a potem wyleczenia właściwej choroby niewiele można zrobić. Jednak jeżeli przyczyną wypadania włosów jest nieprawidłowa dieta i brak właściwych składników odżywczych, stosunkowo łatwo można zaradzić wypadaniu włosów.

Witaminy przeciwdziałające wypadaniu włosów

Zdrowa dieta przeciwdziałająca wypadaniu włosów musi zawierać szereg witamin. Nie może w niej zabraknąć kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5 oraz biotyny. Te dwie witaminy wpływają na wzrost włosów wskutek stymulowania procesów wchłaniania witamin przez organizm. Przyczyniają się także do rozwoju komórek, który potrzebuje również kwasu foliowego. Znaczenie tych witamin polega na ich oddziaływaniu bezpośrednio na przyczyny problemu wypadania włosów. Dzięki funkcji wzmacniania cebulek włosów powodują ich wzmocnienie i tym samym hamują proces wypadania włosów. Kwas pantotenowy dodatkowo opóźnia naturalne, związane z wiekiem wypadanie włosów.

Najlepiej jest pozyskiwać wszystkie te witaminy bezpośrednio z produktów spożywczych. Wówczas rośnie prawdopodobieństwo dobrego ich przyswajania przez organizm. Witamina B5 obecna jest w produktach pełnoziarnistych, drożdżach a także w żółtku jaj. Witamina B6, B12 i kwas pantotenowy zapobiegają wypadaniu włosów i pozwalają na utrzymanie ich koloru. Znajdują się w drożdżach, warzywach, żółtku jaj, nabiale, mięsie z kurczaka.

Nie tylko witaminy z grupy B skutecznie przeciwdziałają wypadaniu włosów. Ważna dla włosów i całego organizmu jest witamina A oraz C i E. Witamina A, jako przeciwutleniacz wpływa na produkcję sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych. Dostępna jest w owocach, warzywach, nabiale oraz wołowinie. Podobnie na włosy działa witamina C, również przeciwutleniacz, poprawia przede wszystkim krążenie skóry głowy.

Zbilansowana dieta przeciwdziałająca wypadaniu włosów

Może się zdarzyć, że z różnych powodów organizm będzie w niewielkim tylko stopniu przyswajał witaminy i minerały z produktów spożywczych. Wówczas należy wspomagać się witaminami syntetycznymi i przyjmować je w postaci tabletek. Jednak jeżeli organizm jest zdrowy i nie cierpi na żadną zdiagnozowaną dolegliwość, również w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów powinna wystarczyć zrównoważona dieta, chyba że przyczyną wypadania włosów jest choćby łysienie plackowate czy inna specyficzna choroba. Wówczas konieczna jest pomoc lekarza specjalisty dermatologii. Kliknij tutaj jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat innowacyjnych produktów przeciwko łysieniu.

Wypadanie włosów nie musi oznaczać natychmiast poważnej choroby czy też grozić całkowitą utratą włosów. Bardzo często jest ono spowodowane właśnie wahaniem w diecie. Należy pamiętać, że organizm ludzki w zależności od wielu okoliczności zmienia zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Wpływa na to wiek, rodzaj wykonywanej pracy, stres, ciąża, nadmiar alkoholu etc. To dlatego trzeba zwracać uwagę na reakcje organizmu. Początek wypadania włosów może oznaczać zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.